Recepty

Zajíc marinovaný v mirtu






Pán bůh ví proč, tohle jídlo mně nedává spát. Dělám ho pořád dokola. Vždycky si dám tu práci a seženu zajíce i mirto. Nakládám, dusím, vařím.
Ptala se mě teď kamarádka, zda by mohla nahradit zajíce králíkem. Myslím, že ne, oba kluci mají přeci jen dost jiné maso, a ikdyž by byl králík v této sardské úpravě skvostný, patří sem zajíc. Zvěřina.

Pro 4-6 osob

1 zajíc, vykuchaný, bez hlavy
hladká mouka na poprášení
2 lžíce slunečnicového oleje
50 g másla
2 bulvy fennyklu, na kostičky
4 řapíky celeru, na kostičky
1 cibule, nasekaná najemno
6 stroužků česneku, rozmělněných
150 ml sardského červeného vína Cannonau
2 snítky rozmarýnu
2 litry zeleninového vývaru
sůl, pepř
bramborová kaše k podávání 
lístky myrty na ozdobu

Na marinádu
300 ml červeného mirta
4 stroužky česneku, oloupané, zmáčknuté prstem 
8 bobkových lístků
10 kuliček jalovce
pepř na dochucení

Zajíce před samotnou přípravou vyndejte z lednice a nechte ho dojít na pokojovou teplotu, pak jej naporcujte zhruba na 6-8 kousků.
Připravte marinádu: v keramické míse (hluboké tak, aby se do ní vešly porce zajíce) smíchejte všechny potřebné ingrediece. Přidejte kousky masa a dejte na 24 hodin marinovat. Sardští myslivci se nebojí marinování na 48 hodin. Podaří-li se vám to, párkrát zajíce obraťte.
Porce masa vyjměte z marinády (uschovejte ji) a důkladně je osušte. Pak je obalte v hladké mouce. V těžkém litinovém hrnci rozpalte olej a máslo a pak na tuku ze všech stran postupně opečte porce zajíce. Dejte stranou. 
Naopak do hrnce dejte fenykl, celer, cibuli (a olej bude-li potřeba) a opékejte zeleninu zhruba 5 minut. Pak přidejte česnek, krátce opečte a do hrnce vlijte marinádu a víno a vmíchejte rozmarýn. Chvíli vařte, aby se obsah částečně zredukoval. Poté vlijte vývar a vše podle chuti osolte a opepřete. Pak do hrnce vraťte zajíce a přiklopené duste 2,5 – 3,5 hodiny. Maso občas obraťte.
Servírujte s bramborovou kaší a čerstvými lístky myrty. Nemáte-li myrtu stejně dobře na ozdobu poslouží čerstvý bobkový list.




Smažené cuketové květy



Obvykle si zimu užívám, i když je mi strašná zima. Vždy a všude. Letos sice pořádně ani nechumelilo, ale těch pár dnů holomrazů na začátku roku upnulo moje myšlenky k létu.
A když listuju Kuchařkou z ostrova, vždycky se zasním na cuketovými květy smaženými v těstíčku. Už aby zase byly a já je mohla udělat!

Co budete na Smažené cuketové květy potřebovat?

Pro 4 - 6 osob:

80 g hladké mouky

1 lžíci kukuřičné mouky
1/2 lžičky jemné mořské soli
200 ml ledové sycené minerálky
2 velké hrsti kostek ledu
slunečnicový olej na smažení
20-25 cuketových květů, dobře vychlazených

Oba druhy mouky promíchejte ve velké míse. Přidejte sůl a poté metlou vmíchejte ledovou minerálku a led. Nemíchejte příliš – pár hrudek nehraje roli.

V širší pánvi s vyšším okrajem rozpalte olej - když dosáhne asi 190 °C, namáčejte cuketové květy v těstíčku a ihned vkládejte do rozpáleného oleje. Nevhazujte do něj příliš mnoho kousků najednou, zchladil by se a zelenina by se správněneosmažila a těstíčko by nebylo křupavé. Květy smažte jen pár minut, dokud nebudou lehce zlatavé a křupavé. Poté nechte přebytečný tuk okapat na kuchyňském papíru nebo ubrousku. A ihned podávejte.